W regionach
Do programu Edukacja Seksualna Polska zgłosiły się osoby ze wszystkich województw!
Szkolimy edukatorki/ów z woj.: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.
Edukatorki
i edukatorzy
Przeszkoliliśmy 40 wspaniałych osób z całej Polski. Poniżej przedstawiamy ich sylwetki i obszary działań. Każda osoba to ogromna radość i duma z tego, że są osoby, które chcą, potrafią i będą zajmować się edukacją seksualną.
Klaudia Antonik-Kłopot – aktywistka, współzałożycielka grupy „Nic o Nas bez Nas – ruch kobiecy Gliwice, Pyskowice”; współorganizatorka Gliwickich Manif; organizatorka wielu akcji wolontaryjnych, Przewodnicząca Rady Rodziców w SP Zbrosławice w latach 2020-2021; na co dzień Dyrektorka miejskiej eleganckiej galerii handlowej Solaris Center w Opolu, aboslwentka WSB, kierunek MBA w międzynarodowym otoczeniu; pasjonatka feng shui, drzew genealogicznych i włoskiej kuchni. Zapalona rowerzystka, joginka, mama i żona.
Wiktoria Aleksandra Barańska – aktywistka i polityczka działająca przede wszystkim na rzecz praw kobiet. Radna krajowa partii Razem. Asystentka pracująca w biurze klubu parlamentarnego Lewicy. Medio- i literaturoznawczyni, doktorantka i studentka na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tłumaczka, copywriterka, recenzentka i organizatorka wydarzeń. Współorganizatorka Krakowskich Manif, współzałożycielka Stowarzyszenia Spójnik. Od niedawna – dzięki Fundacji SPUNK – spełnia także marzenie o byciu edukatorką seksualną. Kocha koty i naukę języków obcych.
Radosław Bednarski – trener antydyskryminacyjny z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń, warsztatów i treningów antydyskryminacyjnych dla osób dorosłych, nauczycieli i nauczycielek oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Różnorodności Społecznej UP-DATE realizującego programy edukacji antydyskryminacyjnej, międzykulturowej i seksualnej. Od 2015 r. organizator Żywej Biblioteki w Wałbrzychu oraz wspierający organizację wielu Żywych Bibliotek na Dolnym Śląsku i poza nim. Realizator wielu projektów społecznych, w tym współfinansowanych ze środków samorządowych i rządowych. Posiada licencjat z socjologii o specjalności psychosocjologia.
Anna Bezdziecka – doradca zawodowy, coachka kariery i zmiany zawodowej, trenerka umiejętności społecznych, specjalistka do spraw potencjału z dwunastoletnim doświadczeniem korporacyjnym. Pasjonatka nowoczesnej
edukacji, twórczyni projektów edukacyjnych dla młodzieży. Prezeska Lubskiej Fundacji Psychoedukacji i Rozwoju „Centrum”. Do tego mama nastolatki, kociara, entuzjastka slowlife, która z roku na rok przemierza Polskę, kręcąc kilometry.
Krystyna Bezubik – dr literaturoznawstwa, pisarka, blogerka, edukatorka seksualna, trenerka profilaktyki, nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem. Należała do Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych Kobieteria w Białymstoku, współpracowała przy organizacji Podlaskiego Kongresu Kobiet. Ukończyła kurs w ramach szkoły Sex&Love School Karo Akabal. Obecnie współpracuje między innymi z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce. Wierzy, że zdrowe i świadome życie seksualne jest wartością samą w sobie, która wpływa na każdy obszar życia.
Barbara Biskup – dr nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika (specjalizacja w kierunku badań dotyczących płci społeczno-kulturowej). Związana z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach. Na co dzień pracuje z migrantami, organizuje kursy szkoleniowe i warsztaty dla młodzieży w ramach Erasmus+ dotyczące tematyki dialogu kultur, ról płci, różnorodności społecznej, przeciwdziałania uprzedzeniom. Trenerka WenDo (samoobrona i asertywność dla kobiet), absolwentka Szkoły Liderów (program Liderzy dla Młodzieży). Współpracuje z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. W 2021 otrzymała nagrodę Miasta Kielce za całokształt swoich działań na rzecz społeczności lokalnej.
Bonifacy Michał Ćma – ukończył fotografię w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi. Obecnie student III roku filmoznawstwa. Swoją pracę licencjacką poświęca wizerunkowi osób transpłciowych w kinie współczesnym. Zapalony naturszczyk i improwizator teatralny. Żywa książka do wypożyczenia w Żywej Bibliotece w Łodzi jako „Osoba Aseksualna”. Jako edukatora seksualnego szczególnie interesuje go zagadnienie tożsamości w kulturze i społeczeństwie.
Iga Borowiecka Grzywacz – członkini Amnesty International, uczestniczka projektów takich gigantów jak: Amnesty International, PAH, UNICEF, Polin i współautorka materiałów edukacyjnych o kryzysie klimatycznym dla Centrum Cyfrowego w Warszawie. W zawodzie belferskim od ponad 20 lat i trzech pokoleń, od kilku gospodyni miejsca spotkań artystycznych Pracowni Działań Twórczych kARTka. Od niedawna współautorka i współprowadząca internetową audycję z zakresu edukacji seksualnej, klimatycznej i kulturowej „Po zmroku”.
Kamila Dembska – mama dwóch synów, przewodniczącą rady rodziców w szkole jednego z nich. Na co dzień poważna doradczyni ubezpieczeniowo-finansowa, ale jej serce jest zupełnie gdzie indziej. Od lat wspierająca kobiety na drodze do równości, zaangażowana w prawa mniejszości seksualnych, dbająca o wyrównywanie szans w środowiskach małych miast i wsi. Na każdym kroku dbająca o rozwój dzieci i młodzieży. Uważająca, że w sprawie edukacji seksualnej potrzebujemy „wszystkich rąk na pokładzie”, stąd jej zaangażowanie w ten projekt. Jej hasłem przewodnim w życiu jest „takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie”. Patriotka, z troską patrzącą na Polskę.
Monika Dolik – sercem na ulicy w pracy środowiskowej, głową w Urzędzie Miasta Łodzi. Współtwórca i koordynator łódzkiego projektu „Wyciągamy dzieci z bramy”. Obecnie w zespole ds. Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu Biura Aktywności Miejskiej w Urząd Miasta Łodzi. Uważam, że młode osoby potrzebują wiedzy, aby wykształcić pozytywne postawy i umiejętności, które pozwolą łatwiej wejść w dojrzewanie i wczesną dorosłość. Świat uczuć i emocji bywa niezłą huśtawką, więc dobrze jest mieć przy sobie mądrych dorosłych, którzy uporządkują pewne rzeczy. Edukatorzy seksualni są właśnie od tego.
Eliza Gaust – kulturoznawczyni i edukatorka seksualna, przeszkolona przez Fundację Nowoczesnej Edukacji Spunk w ramach projektu Edukacja Seksualna Polska. Na co dzień pracuje w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana jako koordynatorka projektów. Pisze artykuły, prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne i wielokulturowe. Prezeska stowarzyszenia O!Środek działań równościowych i wiceprezeska stowarzyszenia HaKoach, w ramach którego współtworzyła narzędzie edukacyjne „Elementarz HaKoach”. Autorka internetowej platformy antydyskryminacyjnej opowiedzsie.pl , inspirowanej Żywą Biblioteką, którą w Łodzi koordynuje od 2013 r. Uwielbia podróże i swojego psa Fiodora.
Rafał Grabski – polonista, dyrektor Biura Poselskiego Pauliny Matysiak, członek Zarządu Okręgu Łódzkiego Lewicy Razem, strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobieniu i edukator seksualny. Miłośnik transportu publicznego, nowoczesnej edukacji i świeckiego państwa. Uwielbia wnikliwe reportaże i podróże tramwajem.
Ewelina Hajłasz – w latach 2000-2004 członkini Koła Naukowego Wychowania Seksualnego i Profilaktyki HIV/AIDS na Uniwersytecie Zielonogórskim (UZ). Od 2000 r. członkini Towarzystwa Rozwoju Rodziny (TRR) i Młodzieżowa Edukatorka Seksualna TRR. Od 2017 r. Zastępczyni Przewodniczącego Zarządu Oddziału TRR w Zielonej Górze. W roku szkolnym 2021/2022 koordynatorka cyklu szkoleń dla kadry edukacji formalnej i pozaformalnej AKADEMIA RÓWNOŚCI I RÓŻNORODNOŚCI w Zielonej Górze. Obecnie (wrzesień – grudzień 2021 r.) bierze udział w szkoleniu dla przyszłych doradców pracujących w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), wykonujących bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV. Prywatnie mama nastolatki.
Katarzyna Hromek – pedagożka, animatorka, edukatorka seksualna i ekologiczna. Działa w wielu inicjatywach oddolnych, bardzo ważne jest dla niej działanie na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Związana z różnymi organizacjami pozarządowymi, w tym działającymi na rzecz edukacji alternatywnej. Przez 7 lat pracowała w ZHP jako drużynowa i członkini komendy szczepu oraz hufca w Hufcu ZHP Krzeszowice. Lubi wyrażać się twórczo, malować, rysować i współpracować z innymi osobami.
Agata Jabłońska - polonistka i redaktorka, obecnie analityczka biznesowa prowadząca warsztaty antysmogowe w podkrakowskich przedszkolach i edukatorka seksualna. Mama dwóch córek, której zależy na edukacji z prawdziwego zdarzenia - i wyrównywaniu szans dzieci na wsiach. Kiedyś warszawianka, teraz mieszkanka niewielkiej małopolskiej wsi, zaangażowana w życie lokalnej społeczności.
Halina Kantor – pedagożka, działaczka równościowa, kobieca, klimatyczna i demokratyczna. Współorganizatorka katowickich Manif, Marszów Równości i innych wydarzeń ulicznych w Katowicach i Mikołowie. Terapeutka autyzmu. Edukatorka seksualna, równościowa. Praktyczka dramy i Porozumienia bez Przemocy. Kocha pracę z dziećmi i młodzieżą, nie boi się rozmów na tematy trudne. Prywatnie pełna życia mama dwóch dorosłych synów ze spektrum autyzmu.
Monika Karanowska – pedagożka, terapeutka pedagogiczna, nauczycielka wychowania do życia w rodzinie. Specjalistka w tematach profilaktyki uzależnień i profilaktyki przemocy w rodzinie, członkini komisji przy Burmistrzu Miasta Kętrzyn. Realizatorka wielu projektów dotyczących praw człowieka i edukacji globalnej. Wolontariuszka uhonorowana nagrodą Amnesty International Polska. Aktywnie działa na rzecz młodzieży i z młodzieżą, z którą właśnie powołała do życia Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Sztama”. Zawsze zaangażowana w sprawy młodych osób i otwarta na ich potrzeby.
Agata Karchut – życiowa optymistka. Mama nastolatka. Społeczna dusza, z praktycznym podejściem do życia. Animatorka, pedagożka i doradczyni zawodowa. Od ponad 15 lat związana z NGO, realizuje się też jako dziennikarz współprowadząc poranny program w lokalnym radiu. Specjalistka od działań PR i promocji. Pracuje również na rzecz osób wykluczonych społecznie. Prowadzi warsztaty z zakresu aktywizacji zawodowej i przedsiębiorczości społecznej z młodzieżą, dorosłymi oraz kobietami w trudnych sytuacjach życiowych. Praca na rzecz osób z niepełnosprawnościami szczególnie jest jej bliska. Relacyjna, z ogromną intuicją i nosem do ludzi. Otwarta na świat.
Gocha Kulczycka – współzałożycielka i prezeska Stowarzyszenia Manufaktura Inicjatyw Różnorodnych – MIR, członkini kolektywu Wypuszczone i grupy Autism WenDo. Aktywistka, feministka, certyfikowana trenerka WenDo, edukatorka seksualna, antydyskryminacyjna i równościowa. Zaangażowana w działania antyprzemocowe, ochronę praw człowieka, praw zwierząt i ekologię. Prowadzi grupę wsparcia dla samorzeczniczek z doświadczeniem przemocy seksualnej. Aktywistka Grupy Granica. Wspiera osoby wykluczone, uchodźcze, jest sojuszniczką osób LGBTQ+.
Rękodzielniczka, prowadzi autorską Pracownię Phenomeno. Fascynatka upcyklingu i zielarstwa, prowadzi spacery zielarskie i dzieli się wiedzą jak wykorzystywać rośliny, które nas otaczają.
Martyna Nowak – psycholożka, edukatorka seksualna, trenerka umiejętności społecznych. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, przyszła seksuolożka kliniczna. Zawodowo zajmuje się udzielaniem pomocy psychologicznej oraz prowadzeniem warsztatów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży. Swoją przyszłość zawodową wiąże z psychoterapią i seksuologią. W pracy stara się łączyć aspekty teoretyczne z praktycznymi. Prywatnie baristka, wielbicielka beletrystyki i horroru.
Dominika Repetto Czapska – aktywistka i pedagożka edukacji przez sztukę, pracująca przy koordynacji łódzkich festiwali. Specjalistka do spraw Social Media i marketingu w sieci. Bardzo blisko z naturą i kuchnią roślinną Organizuje autorskie warsztaty i wyjazdy około kulinarne. Autorka bloga Smakoszki Jaroszki i wielu projektów związanych z kuchnią roślinną. Miłośniczka komiksów i szeroko pojętej kultury i sztuki. Wyznaje zasadę „żyj i daj żyć innym”, pragnąc dać ludziom poczucie bezpiecznej przestrzeni.
Patrycja Rogulska – ogarniaczka tematów z zakresu social mediów, marketingu i fundraisingu w myślenickiej, podkrakowskiej Fundacji ARTS. Absolwentka Publishing School w Krakowie oraz Szkoły Fundraisingu FAOO w Warszawie. Wolontariuszka i edukatorka Amnesty International. Specjalistka ds. handlowych i obsługi klienta z kilkunastoletnim doświdczeniem. Prywatnie mama 20-letniego syna, opiekunka 3-letniej schroniskowej suni Layli, pasjonatka kwiatów doniczkowych i roślinnego gotowania.
Laura Sinkiewicz– edukatorka seksualna, aktywistka, założycielka lokalnego Strajku Kobiet, współorganizatorka akcji wolontaryjnych, studentka ostatniego roku studiów magisterskich na kierunku Psychologia, specjalizacji Psychologia Kliniczna. Na co dzień prowadzi zajęcia Pole Dance dla kobiet, prywatnie mama i żona. Wielbicielka pracy z grupą, uśmiechu i feminatywów.
Yonika Sopot – z wykształcenia pedagog, doula, arteterapeutka, edukatorka seksualna i absolwentka studiów MBA. Na co dzień wspiera kobiety, tworzy przestrzenie, w których czują się bezpiecznie, mogą odnaleźć i transformować siebie. Zwołuje Kręgi Kobiet, prowadzi warsztaty arteterapeutyczne. Czynnie wspiera kobiety w ciąży podczas warsztatów, towarzysząc przy porodzie oraz w pierwszych latach bycia mamą. Pomaga zmieniać paradygmaty i przekonania w tematach ciałopozytywności i akceptacji. Wspiera kobiety w ramach projektu Boginie Biznesu, w zakresie tworzenia własnych, kobiecych marek.